8 Apr 2014

Gayle Forman - Iba jeden rok

Autorka: Gayle Forman
Originálny názov: Just one year
Séria: Iba jeden deň, diel druhý
Goodreads: 3,86
Slovenské vydanie: Ikar, 2014
Keď sa Willem preberie z bezvedomia, netuší, kde je – v Prahe, v Dubrovníku alebo doma v Amsterdame? Francúzsky lekár mu ošetril ranu na hlave, ale Willem utŕžil aj inú, ktorú navonok nevidieť, napriek tomu bolí. Mladý Holanďan je zase sám a naliehavo potrebuje nájsť dievča, peknú Američanku, ktorú pomenoval Lulu, lebo jej pravé meno nepozná. Strávili spolu čarovný deň v Paríži a niečo na tom dni – alebo dievčati – núti Willema položiť si otázku, či im nie je súdené zostať navždy spolu. Opäť sa vydáva na cesty, blúdi od Mexika až po Indiu a dúfa, že to dievča ako zázrakom znovu stretne. Ale keď mesiace plynú a Lulu mu stále uniká, Willem začína pochybovať, či ruka osudu je naozaj taká silná, ako si myslel... A čo na to geniálny dramatik Shakespeare, ktorý mladú dvojicu najprv spojil, potom rozdelil a napokon v rozhodujúcej chvíli opäť zasiahol do ich života? 
Romantické, emotívne pokračovanie románu Iba jeden deň je príbehom voľby a náhody či „nehody“, ale aj šťastia, ktoré môžeme nájsť, keď sa voľba skríži s náhodou.
Aký veľký dopad môže mať jeden deň strávený s neznámou osobou na osud človeka? Očividne veľmi veľký.


V druhej časti série nám autorka ponúka predovšetkým Willemov pohľad na celú situáciu, čo sa stalo jemu, kým my sme boli s Allyson. V recenzii na predchádzajúcu časť som spomínala, že Allyson ako postava si ma
vôbec nezískala, nevedela som sa s ňou stotožniť. Navyše som si neobľúbila žiadnu z postáv, ktoré tam vystupovali. V prípade Willema je to však iné. On ako postava bol zaujímavý a jeho premena postupom času bola viditeľnejšia a povedala by som, že väčšia než bola tá u Allyson. Rovnako ako postavy obklopujúce Willema boli, povedala by som prepracovanejšie, vzťahy medzi nimi boli reálnejšie a vedela som sa do príbehu rýchlejšie začítať. Najviac sa mi páčil však vzťah medzi Willemom a Kate, kedy už vidno aj na ňom, že našiel určitý zmysel života, alebo cestu, ktorou sa chce v živote vydať. Nemôžem povedať, že by dej bol nejak prešpikovaný akciou, ale čítal sa rýchlejšie ako prvá časť, to musím uznať. Plynul rýchlo, dokázala som sa do neho začítať a zároveň bol aj zaujímavejší. Hlavne to bolo však preto, že nadväzoval na prvý diel a dopĺňal ho. Videli sme situácie z iného uhlu a dokonca ma niektoré momenty aj prekvapili. 
Niekde v polovici sa to však spomalilo a ja som sa musela nútiť, aby som to čítala ďalej. Nebolo to zlé, ale bolo to také trochu nemastné, neslané. Jemný podpriemer. Potom neskôr sa to však znova rozbehlo a ja som nabrala tempo, pretože som sa chcela ocitnúť na konci, aby som videla ten moment z jeho očí, chcela
som vedieť, či tam bude viac než v prvej knihe. A bolo, ale nebolo to nič, čo by ma posadilo na zadok. Rozhodne to však bol príjemný záver.

"Preboha! Bol si tak dlho preč, že si zabudol piť za jazdy na bicykli?" zvolala. "Ako ešte môžeš o sebe tvrdiť, že si Holanďan? Vidím, že si sa vrátil domov práve včas."
"Aj ja si myslím."


Každopádne bola táto časť o trochu lepšia ako tá prvá, hlavne preto, že tam nebola Allyson, za čo som bola vďačná a Willem nemal až také filozofické myšlienky ako ona. Hlavne však aj preto, že jeho ten jeden deň ovplyvnil úplne inak a to sa mi páčilo, nefňukal ako Allyson a nesnažil sa uniknúť spoločnosti. Bolo to zaujímavé, užila som si čítanie, ale nijako extra ma to neohúrilo a myslím, že by som o nič neprišla, keby som knihu neprečítala, preto dávam hodnotenie 3/5:
Za poskytnutie recenzného výtlačku, by som chcela poďakovať vydavateľstvu IKAR. Ak by ste knihu chceli prečítať, nájdete ju TU

No comments :

Post a Comment