7 Sep 2015

Čemu jsem věřila | Keď hrdinkou lomcujú hormóny

Autorka: Huntley Fitzpatricková
Originálny názov: What I Thought was True
Čo nájdete: lásku, tínedžerské drama
Goodreads: 3,71
České vydanie: CooBoo, 2015
Nakouknu do tašky, kde se to hemží samými kvalitními tituly: Vnadný vévoda a Šibalský šejk. Nechci si ani představovat, že to tréner čte. 
Začína leto, ale namiesto toho, aby Gwen plánovala, ako bude relaxovať na pláži, zháňa brigádu, pretože musí pomáhať pri chode domácnosti. Účty sa kopia a jej rodina nie je jednou s tých zazobaných, ktoré majú nespočetné množstvo jácht. Na druhej strane sa však teší, že sa dostane zo
školy a od spolužiakov, u ktorých nemá práve najlepšiu povesť. Skôr však dúfa, že si odpočinie od Cassa... teda, dúfala, kým nezistí, že ho to leto bude vídať častejšie, než by jej bolo príjemné. 

Kniha Čemu jsem věřila je typickým letným čítaním, ktoré neobsahuje veľa hlbokých myšlienok, no zato je plná drámy a vtipných situácií. A aj napriek tomu, že už leto skončilo, je to perfektná kniha do školy, keď potrebujete vypnúť od všetkého toho učiva a preniesť sa na slnečný ostrov a vrátiť sa v spomienkach do horúcich letných dní. Pri tejto knihe na koži zacítite slnečné lúče a do nosa vám udrie slaná vôňa mora. 

"Skoro jsem se začal bát, abych po tý tvý pomoci ještě mohl mít děti. Moc dobře si pamatuju, jak jsi tím nožem na máslo chtěla udělat z Alexe sopranistu."


Hlavnou hrdinkou je Gwen, sedemnásťročné dievča, ktoré sa snaží rodine pomôcť ako najlepšie vie či už peňažne alebo staraním sa o mladšieho brata Ema. Gwen je však príliš komplikovaná osoba. Na jednej strane sa tvári ako veľké dievča, ktorému sa nepodlomia kolená pri pohľade na hruď hlavného hrdinu, no len čo pretočíte na druhú stranu už sa pýri ako taká paradajka a nechápe, čo ju to vôbec napadlo pozerať sa na neho! Prišlo mi to, že sa autorka nevedela rozhodnúť či z nej urobiť cudnú nevinnú dievčinu, ktorá by podľahla letnej láske, alebo samostatnú silnú hrdinku, ktorá si robí, čo chce a nebude odpadávať kvôli mužovi. Niekedy som jej sama nerozumela a keď si konečne priznala, že sa "chová jako nána", bola som rada, že je pre zmenu úprimná a vie si pripustiť chybu. Pretože naozaj sa tak niekedy správala. Hnevala sa na chudáka Cassa pre vec, ktorú sama iniciovala a potom sa ešte tvárila ako keby ju neviem ako podrazil. To isté sa dialo aj pri postave Cassa. V jednom momente hádzal oči na Gwenine prsia a nemal problém sa s ňou rozprávať o obsahu nohavíc iných chalanov, ale v momente vedel byť tiež červený ako paprika. A nie, nebolo to od slnka.

Protože jsme věděli víc o křtení lodí než o svatbách, snažila jsem se o své klečíci kamarády rozbít láhav jablečné šťávy.


Knižka je označená ako YA alebo teda pre mládež, no prekvapilo ma, koľko sexu tam autorka bola schopná dať, pretože táto téma sa v YA literatúre veľmi neobjavuje. Nie že by to bola nutne negatívna vec, skôr som to brala ako realistický prvok, pretože dobre vieme, aká je mládež. Všetky tie hormóny ňou lomcujú a je logické, že myslia a hovoria o sexe, no miestami mi to prišlo až príliš.
Pokojne by autorka mohla zostať pri tom, že tínedžeri v knihách majú sex, no autorka tam zatiahla aj červenú knižnicu a očividne každá žena po tridsiatke tam čítala harlekíny a všetky z toho boli mimo. A ešte keď k tomu prirátame problémy hlavnej hrdinky, ktoré sa točili okolo sexu, bolo toho dosť. Vlastne, všetko sa točilo okolo sexu
Opäť oceňujem aj narážky na odsudzovanie báb, ktoré majú sex s viacerými chalanmi, hlavne keď to nie sú ich frajeri. Tejto téme sa autorka mohla venovať viac, ale zase to bolo v protiklade s postavou, ktorej sa to týkalo. Nerozumela som jej logike, keďže sama do toho išla, ale potom nenávidela chalanov, s ktorými to robila. 

A aby toho nebolo málo autorka zapojila do príbehu aj klasický kontrast chudobná vs. bohatý a ako nemôžu byť spolu, lebo sú z odlišných svetov, ale vlastne ho v knihe veľmi ani nerozoberala, skôr to bol len Gwenin predsudok alebo možno závisť, že ona toho má málo a oni veľa. Všetky postavy sa tam delili buď na bohatých alebo chudobných, ale vlastne to neslúžilo k žiadnej zápletke v knihe. 

Celkovo sa mi však kniha páčila, autorka vie narábať s humorom a rozhodne vie vytvoriť dramatické pasáže, kde testosterón lieta na všetky strany, hormóny sa búria všetkým postavám a vy sa dobre smejete na starých paniach, ktoré počúvajú, ako im Gwen číta knihu z červenej knižnice. Kniha je naozaj nenáročná, dokážete pri nej vypnúť a keď prehliadnete tých niekoľko charakterových vád na postavách, tak si ju veľmi užijete. 

*Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Albatrosmedia. Ak máte o knihu záujem, môžete ju nájsť aj TU.*


2 comments :

  1. Moc hezká recenze. Knížku si asi kupovat ani číst neplánuju, ale mě se třeba hrozně líbí ten obal :)
    http://thereviewsforbooks.blogspot.cz/

    ReplyDelete
  2. Ja som dlho rozmýšľala, že si túto knihu prečítam, ale nakoniec som sa rozhodla, že nie. Vyzerá to ako fajn oddychovka, len to meno autorky mi nevonia :D Ešte stále som naštvaná kvôli tomu, čo spravila so Zavrhnutým

    ReplyDelete