22 Jan 2015

101 mandal pro krásny den | Maľovanie pre každého

Autorka: Tereza Pecáková
Goodreads: 4,88
České vydanie: Cooboo, 2014

Mandala, v sanskrtu मण्डल
... znamená kruh, nebo dokonce magický kruh. A právě v téhle knížce najdete 101 takových magických obrazců, které čekají na vaši fantazii a hromadu barevných pastelek či fixů. Vybarvěte si každý den jednu a vtiskněte jí docela jinou tvář! Doveďte je k dokonalosti a svou duši vstříc harmonii. Jakými obrázky se tato kniha bude nakonec hemžit, je jen a jen na vás. Taková mandala se pak může stát mapou celého vašeho duševního světa…Mandala, to ni je len pekne vyzerajúci symbol, ktorý si môžete vymaľovať. Vyskytuje sa v mnohých kultúrach a aj keď v minulosti bola využívaná na komunikáciu s bohom, dnes slúži viac - menej k relaxácii a k sebapoznaniu. 

Ide predovšetkým o to, že v mandalách sa spája farba, teda ženská energia a tvar, čo je zase mužská energia. To všetko spolu vytvára harmonický celok s pozitívnou energiou, ktorá pri kreslení vplýva na maliara a na jeho dušu. V podstate, pokiaľ kreslíme alebo tvoríme mandaly, naša duša by sa mala upokojiť, vnútorný svet by sa mal usporiadať a dochádza tak k liečeniu osoby. Rovnako pri práci s týmito symbolmi dochádza k lepšej spolupráci pravej a ľavej hemisféry a tiež k spojeniu našej ženskej a mužskej časti. 

Kresby v tejto knižke sú naozaj krásne a všetky sú iné. Ja osobne som o mandalách vedela už dlhšie a skúšala som ich aj maľovať, ibaže neustále hľadanie na internete a tlačenie nie je bohviečo, preto, keď som videla, že cooboo prišiel s takýmto krásnym vydaním, bola som nadšená. Ešte viac som bola nadšená, keď som videla vnútro. Kresby sami o sebe sú nádherné, nejde len o kruhové symboly, ale knižka je obohatená aj o kresby zvierat alebo kvetín či lapača snov. 

Čo sa týka toho sebapoznania, na ktoré mandaly slúžia, to nemôžem povedať, že sa stalo, ale určite je to výborná forma relaxácie. Ja som strašne kreatívny človek a všetko, čo je aspoň trochu kreatívne, to ma baví a viem sa pri tom uvoľniť a vypnúť. Presne to sa stalo aj pri mandalách. Vrátila som sa do
detstva, kedy boli pastelky jednými z mojich najlepších kamarátov a začala som si maľovať a hoci to neznie nejak extra, mňa to veľmi bavilo, pretože som nemusela rozmýšľať nad ničím iným, len nad tým, aká farba by sa hodila k akej. 

Nemyslela som si, že ma to až tak veľmi dostane, ale poviem vám, keď máte dve skúšky zo slovenskej literatúry 20. storočia a 9.
storočia, tak sa vám vždy hodí čas, kedy môžete vypnúť a nič nerobiť. Keďže som nemala chuť na iné knihy alebo seriály, tak
som si čas medzi učením krátila kreatívnou chvíľkou. Navyše, vždy som túžila kresliť a keďže nemám talent na kresbu, tak toto bola taká menšia alternatíva, preto dávam hodnotenie 4/5:


*Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať vydavateľstvu Albatrosmedia. Pokiaľ máte radi kreslenie a chceli by ste skúsiť mandaly, nájdete ich TU4 comments :

 1. O mandalách som nikdy nepočula, ale tie obrázky sú krásne. Niežeby som mala veľa časua a netuším, či mi to pomôže k sebapoznaniu, ale určite to skúsim, lebo sa mi to zdá ako lepšia forma relaxu, než je pozeranie seriálov. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. No mne to k sebapoznaniu nepomohlo, ale ako relax je to fajn a hovorím si, že aj keď vymaľovávam, tak robím niečo kreatívne :D

   Delete
 2. Už dlouho přemýšlím o koupi této knihy, vypadá to velmi zajímavě :)

  ReplyDelete
 3. Na malování mě nikdy neužilo, ale čím víc nad knihou přemýšlím, tím víc mi připadá jako příjemné rozptýlení v dobách stresu (takže třeba v příštím zkouškovým, ehm :) )

  Moc pěkná recenze! :)

  ReplyDelete