5 Sep 2014

Zo života knihy - Výhercovia


A je to tu. Zo života knihy oficiálne skončil. Spolu s Lyn sme si veľmi užili tvorenie projektu, rady sme čítali vaše odpovede, ktoré boli originálne a nápadité, čo nám len sťažilo rozhodovanie. Prv, než oznámim výhercov, chcela by som sa poďakovať vám všetkým, ktorí ste sa zapojili, pretože bez vás by to bolo úplne fiasko. Rovnako chcem poďakovať vydavateľstvám a ostatným, že si našli čas a odpovedali na naše otázky. Dúfam, že ste si projekt užili rovnako ako ja. Nič nesľubujem, ale budeme sa s Lyn snažiť, aby sme budúce leto spustili niečo podobné. :) No a teraz už k tým výhercov, verím, že ste na to netrpezlivo čakali. 

Všetky články nájdete tu:  

Greenie knižnicaRady pre začínajúcich autorov s Erikom | OurStories | Vita Jamborová | Vydavateľstvo Motýľ | Vydavateľstvo Slovart | Čo na to blogeri? | Čo na to blogeri 2? | Vydavateľstvo AlbatrosmediaVýhercovia:

1. Čo ti vadí na príbehov? 


Aly V - Iba jeden rok

Hm, teraz rozmýšľam nad všetkými knihami čo sa mi nepáčili a hľadám nejaké ich spoločné body. Nemám rada, keď sa príliš skáče v deji, alebo keď sú všetky postavy iba čierno-biele. Alebo keď mi polovica strán príde, akoby autorka používala tlačidlá ctrl+v a ctrl+c. No určite by som ešte na niečo prišla, ale na to by som potrebovala konkrétne príbehy. :)

Catty - Ak ostaneš

Nelogickosť - to ma vie najviac naštvať, keď si autor myslí, že mu zhltnuť akúkoľvek blbosť.
Potom mi vadí aj umelé naťahovanie deja. A hlavne pri slovenských autorkách mi vadí jedna konkrétna vec: nevera v knihách. Väčšina týchto autoriek na stránkach svojich kníh odsudzuje mužov, ktorí podvádzajú, no keď je v ich knihe neverná žena - hlavná hrdinka, tak to ospravedlňujú a už je to podľa nich v poriadku. No fuj, neznášam to.

2. Aké najčastejšie chyby robíš pri písaní?Foxy - Upírska akadémia 4 

Často opakujem slová a potom už ani neviem prísť na synonymum žiadne, máme málo slov v slovenčine! Tiež píšem niekedy neprimerane veĺa zámen a niekedy si nie som istá čiarkami. - To sa týka gramatiky. Inak v dejovej línii alebo ako to nazvať, tak napríklad ja nemám rada, že mi to celé príde jednoducho. Celý dej. Nemám inú dejovú líniu len jednu. A ešte aj v tej sa dakedy dokážem zamotať. A moja úplne najčastejšia chyba? Ani neviem či je to chyba, ale stále na niečo zabudnem a potom pol hodinu hľadám, čo a ako. Raz som napísala jednej postave blond vlasy a o kapitolu dalej bola hnedovláska :D

Dada - Stretla som ťa v Paríži

Na zbytočné podrobné opisy sa už snažím dávať pozor, ale tá vata bude ešte stále problematická. :D Keď človek buduje nejaký ten svoj svet, má viac-menej presnú predstavu, ako to v ňom chodí, funguje, vyzerá. A chce sa tým pochváliť aj čitateľovi. Niekedy je to zaujímavé, niekedy je to len zbytočná vata - treba nájsť rovnováhu.

3. Čítaš príbehy od amatérskych autorov alebo sa k ich dielam staviaš skepticky, pretože nie sú vydané?


Lili Darknight - Keď utiecť, tak s tebou

Niekedy preferujem čítanie práve od amatérskych autorov. Pretože píšu tak, ako to cítia oni bez toho, aby im do toho vydavateľ kecal, alebo ich nútil napísať ďalší diel. Občas je to potom v tom príbehu cítiť. Ale na druhej strane, taký amatér... sa nemusí nikomu zodpovedať. 

Viktória - Adonis v tričku

Keď som bola mladšia, tak som zbožňovala skupinu One Directoion. Vtedy som sa k 'príbehom' o nich dostala na facebooku, no tie boli všetky o tom istom. A tak som začala hľadať niečo na webe. Vďaka tomu som sa dostala k skvelým blogom, ktoré mi poskytli úžasné príbehy. No mánia 1D skončila, ale s príbehmi som neskončila! :) No niesú len o 1D, ale samozrejme je oveľa viac príbehov klasických.. zväčša romány. :) Takže amatérskych autorov obdivujem, pretože sa nevzdali aj keď, ako bolo spomenuté, ich diela neboli vydané. S radosťou si ich prečítam, a tým im hádam zlepším náladu a dodám nádej. :)

4. Čo si myslíte  o slovenských autoroch vy? Čítate ich diela radi alebo sa im skôr vyhýbate?


Naty Little - Srdcová dáma

Pred rokom by som povedala, že sa im vyhýbam obrovským oblúkom. Teraz však dokážem povedať len jedno. Slovenskí autori nie sú zlí a netreba ich preto podceňovať. Mnoho z nás vie, že aj keď je kniha zahraničná, tak môže byť hrozná a presne to isté platí aj o slovenskej tvorbe. To, že je to slovenské, ešte neznamená, že je to zlé a nekvalitné.  Mňa o tom presvedčila Marja Holecyová so svojou sériou Mariotovi dediči, ktorá sa zaradila medzi moje najobľúbenejšie. Odvtedy si viac všímam aj slovenskú scénu a myslím, že doteraz som prečítala pomerne dosť kníh od slovenských autorov. Takže nikoho netreba podceňovať, ak ste od neho nič nečítali. 

5. súťaž


Kahlan - Chlapi na zbláznenie

6. Kto to povedal?


Michelle - Ritmatik

7. O akú knihu ide?


Frankkie - Moje sladké šestnáste storočie
Beťa - Hologram pre kráľa

Bonusové výhry:


Andrea - Prvých 100 (Fb otázka pre vydavateľstvo Slovart)
Barbora - Dáždnik pre Tamaru (zapojenie sa v každej súťaži)


*Súťažiacich ešte dnes skontaktujeme pomocou emailov.*

5 comments :

 1. Jeeeeej jej ejj jejejeje. Ok dycham :D

  Uz som aj zabudla ake otazky boli a ked tak na to pozeram tak skvele boli :) rovnako odpovede. :))

  Inak k citaniu amaterskych spisovatelov (na to si fakt napamatam ze by som odpovedala :D) mam presne taky isty nazor ako Lili. Niekedy su proste zaujimavejsie ako niektore vydane knihy.

  Skoda ze to uz skoncilo a tak rychlo, akoby sa to len vcera zacalo, rada som citala rozhovory :(
  takze dakujem aj ja vam ze ste tento projekt zacali a pomohli mi zabit cas :D

  ReplyDelete
 2. Všetkým výhercom gratulujem. .)

  ReplyDelete
 3. Ďakujem vám za skvelú súťaž a som taká nadšená, pretože toto je moja úplne prvá výhra v živote! ^_^
  Naozaj ďakujem a už sa teším, kedy mi príde knižka, som na ňu naozaj zvedavá!:)

  ReplyDelete
 4. Dodatočne ďakujem a hlásim, že kniha prišla v poriadku :) Bol to skvelý projekt a teším sa, s čím prípadne prídete nabudúce :)

  ReplyDelete